Şizofrenide Gen-Çevre Etkileşimi Projesi

0

Şizofrenide Gen-Çevre Etkileşimi Projesi

Anadolu Ajansı’ndan Yeşim Sert Karaarslan’ın haberine göre, Hollanda, Almanya, Hırvatistan, İspanya’nın bulunduğu iş paketinin Türkiye liderliğinde, ”Şizofreniye yatkınlık ve hastalık şiddeti” araştırılacak.

Türkiye’de AB projesi kapsamında 13 ülke ile birlikte yürütülecek ”Şizofrenide Gen-Çevre Etkileşimi (EU-GEI) Projesi” ile şizofrenin genetik mi yoksa çevresel faktörlerle mi geliştiği belirlenecek. Araştırmaya, Türkiye’den yaklaşık bin şizofreni hastası ve aynı sayıda şizofreni hastasının kardeşi ve sağlıklı kişi dahil edilecek. Türkiye’deki tüm araştırmacılar için sınırsız bir kaynak niteliği taşıyacak bu örnekler, ilerleyen araştırmalarda kullanılabilecek.
Şizofreni hastalarının genetik incelemelerinin de yapıldığı araştırmada, hastalardan alınan kan örneklerinden akyuvar hücreleri ayrıştırılacak ve özel bir işlemle ölümsüzleştirilerek, Ankara Üniversitesi (AÜ) Beyin Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Hücre Serisi Biyobankası’nda saklanacak

Araştırma ile şizofreninin sebepleri, tanısı ve tedavisi ile ilgili önemli ilerlemelere yol açması öngörülüyor.
Projenin Türkiye koordinatörlüğünü AÜ Tıp Fakültesi Öğretim üyeleri Prof. Dr. Cem Atbaşoğlu ile Doç. Dr. Meram Can Saka yürütecek.
HER YÜZ KİŞİDEN BİRİNDE ŞİZOFRENİ GÖRÜLÜYOR
Ankara Üniversitesi Beyin Araştırmaları Uygulama Merkezi Müdürü ve Proje Koordinatörü Prof. Dr. Atbaşoğlu Atbaşoğlu, şizofreninin kronik bir hastalık olduğunu ve genellikle 15-20′li yaşlarda başladığını söyledi.
Şizofreninin, muhakeme kusurları, gerçeği ayırt edememe, yanlış şeylere inanma, gerçekte olmayan algılamalar görülmesi, işlev kaybına yol açabilen davranışa başlama ve eyleme dökme kapasitesinde azalma ile hayattan zevk almama gibi belirtilerle kendi gösterdiğini belirten Atbaşoğlu, hastalığın yaşam boyu tedavi gerektirdiğini ifade etti.
Atbaşoğlu, şiddet yönelik basında çıkan eylemleri yapanların ”şizofreni hastası” olarak fişlenmesinin yanlış olduğunu; şizofreni hastalarında saldırganlığın fazla olduğuna dair bir veri olmadığını, şizofreninin çok önemli halk sağlığı sorunu olduğunu dile getirerek, Türkiye’de her yüz kişiden 3′ünde psikoz, her yüz kişiden birinde ise şizofreni görüldüğünü söyledi. Şizofreninin, hasta, hasta yakını ve toplum için büyük ıstırap ve zorluklara neden olabildiğini ifade eden Atbaşoğlu, hastalığın çocukluk döneminde yaşanan travmalar, anne-baba davranışları ve genetik faktörlere bağlı olduğunun düşünüldüğünü anlattı.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.