Sokakta Çalıştırılan Çocuklar Korumada

0

Sokakta Çalıştırılan Çocuklar Korumada
Çocuk Şube Müdürlüğü, ilk etapta çocuklarını sokakta çalıştıran ve okula göndermeyen 120 aileye Kabahatlar Kanunu gereğince 117’şer YTL para cezası verdi. Bu aileler ve çocukları Çocuk Gelişim Uzmanı tarafından incelenip rapor hazırlandı.

BURSA Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi’nce, sokakta çalıştırıldıkları ve ebeveynlerinin anne babalık görevini yerine getirmedikleri belirlenen 11 çocuğu mahkeme kararıyla Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı Çocuk Yuvası’na yerleştirdi.
Bursa Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi ekipleri, sokakta çalışan ve sayıları 450’ye ulaşan çocukları ve ailelerini mercek altına aldı. Koruma altına alınan çocukların bazılarının ilk kez bu yıl okula gönderileceği belirtidi

Okula gönderilmeyen ve tüm uyarılara rağmen para kazanması için sokakta çalıştırılan 11 çocuk, Çocuk Mahkemesi’nden alınan karar ile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı Sırameşeler Çocuk Yuvası ile Rüştü Burlu Erkek Yerleştirme Yurdu’na yerleştirildi. Çocuk Mahkemesi’nin, TCK’nın 220 ve 232’inci maddeleri gereğince,
‘Ebeveynlerin anne ve babalık görevini yerine getirmemek’, ‘Çocuklarına satış yaptırarak, istismar etmek” gerekçesiyle çocukların devlet tarafından koruma altına alınmasına karar verildiğini belirten yetkililer, devlet tarafından koruma altına alınan çocuk sayısının daha da artacağını belirtti.
Çocuk Şubesi Müdürlüğü, devlet tarafından koruma altına alınan çocukların bu eğitim öğretim yılında okula gönderilecekleri belirtildi.
DHA

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.