Sürekli Bacaklarınızı mı Sallıyorsunuz?

0

Sürekli Bacaklarınızı mı Sallıyorsunuz?

Taşdemir, yaptığı açıklamada, huzursuz bacak sendromunun, uykuda gelişen periyodik bacak hareketleri olduğunu ve bacaklarda uykuyla ve dinlenmeyle artan, rahatsızlık hissi uyandıran bir hastalık olduğunu söyledi. Bunu ifade eden insanlar ‘iyi gece bekçisi olabilirdim’ derler. Bacakta rahatsızlık, huzursuzluk, karıncalanma hissi vardır. Çünkü o huzursuzluğu hissetmemek için yatakta uzun süre yatamazlar, sürekli gezerler.
Bu hastalığa yakalanmış kişilerin, rahatsızlık nedeniyle uyuyamadıkları, oturamadıkları ve sürekli dolaşma isteği duyduklarını ifade eden Taşdemir, şöyle dedi:
”Huzursuz bacak sendromu daha çok akşam ve geceleri görülür
Bu rahatsızlık genetik geçişlidir. Demir yetersizliği anemisinde çok görülür. Antidepresan tedavisinde kullanılan ilaçlar da huzursuz bacak sendromuna yol açabilir. Huzursuz bacak sendromu kronik böbrek yetersizliğinin habercisidir. Bu hastalarda huzursuz bacak çok sık görülür.”
KADINLARDA DAHA FAZLA
Taşdemir, hastalığın kadınlarda daha fazla görüldüğünü belirterek, parkinson tedavisinde kullanılan ilaçlara çok iyi yanıt verdiğini kaydetti.
Hastalığın başka bir hastalığı tetiklemediğini, ancak hastanın gecesini gündüze çevirdiğini anlatan Taşdemir, hasta uykusuz kaldığı için yaşam kalitesinin düştüğünü ve iş gücü kaybına neden olduğunu vurguladı.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.