Televizyon, Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliğine Neden Oluyor.

0

Televizyon, Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliğine Neden Oluyor.
Bu ise beyinde ki algılama ve yorumlama, hareketin organizasyonu ve koordinasyonu ile alakalı merkezlerin hızlı ritme geçmelerine neden olmakta böylece adeta beyin, organizmayı daha çabuk ve daha hızlı hareket pozisyonuna programlamaktadır. Dolayısı ile fazla televizyon izlemek küçük çocuklarda beynin zarar görmesine ve beyin merkezlerinin doğal gelişim sürecinin bozulmasına neden olmaktadır. Hareketler öyle hızlı ve çabuk olmaktadır ki, bu yüzden herhangi bir objeye ya da olaya odaklanma ya da konsantre olma konusunda büyük sorunlar yaşamaktadır.
Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği Sendromu olan çocuklar, hiperaktif, düşüncesizce davranan ve organize olamayan bireylerdir.
Özellikle 3-5 yaş civarında ki çocukların televizyon izlemeleri ya da bilgisayarda oyun oynamaları hiperaktiviteye ve dolayısıyla dikkat eksikliğine neden olmaktadır.
3 yaş civarı çocuklarda henüz beyin kortikal gelişmesi tam olmadığı için, gözlerinin önünden hızla geçen film ya da oyun karelerine beyin adapte olamamaktadır
Genellikle, sürekli kıpırdanırlar ve vücutlerinin bir parçası sürekli hareket halindedir. Bir yerde oturamazlar. Eşyalarını unuturlar ve kaybederler. Başladıkları işi bitirmeden bir diğerine başlarlar. Müdaheleci ve rahatsız edicidirler. Sıra bekleyemezler. Cevapları soruları beklemeden ağızlarından kaçırırlar. Düşünmeden tehlikeye atılırlar. Normal faaliyetleri “sıkıcı” bulurlar. Genellikle bebeklik döneminde huysuzlukları, az uyumaları ve yememeleri anne babayı fazlasıyla yorar. Okul öncesi dönemde ise ev içinde koşuşturur, yükseklere tırmanır, dolap tepelerinde gezerler. Bir kısmı bu derece hareketli olmayabilir ancak bir yerde oturması beklenen kısa bir süre dahi oturamaz, sakin bir şekilde oynayamazlar. Kıpır kıpırdırlar, elleri dursa ayakları durmaz. “Dur” ve “Yapma” sözünden anlamazlar. Öğretmenler sıklıkla dersi dinlemediklerinden ve arkadaşlarını rahatsız ettiklerinden ya da onların dikkatlerini dağıttıklarından söz ederler. Sınavlarda dikkatsizlik nedeniyle çok basit hatalar yaparlar. Cevabını bildikleri sorulara dahi yanlış cevap verirler. Soruyu sonuna kadar okuma sabrını gösteremezler. Test sınavlarında çabuk sıkıldıkları için bazen okumadan cevaplarlar. Sınav sonuna kadar beklemeden hemen cevap kağıdını öğretmene verirler. Evde yanlarında kimse olmadan ödevlerini kendi başlarına yapamazlar.
Bu çocuklar sonradan pişman olacakları hareketleri sonunu düşünmeden gerçekleştirirler. Özellikle başkalarına söz ya da fiille sataşır ve huzursuzluk çıkarabilirler. Diğer çocuklarla ilişkilerinde geçimsiz olabilir ve bu nedenle arkadaşları arasında istenmeyen çocuk ilan edilirler. Tepkilerinde abartılı ve bazen acımasız olabilirler. Korkusuzca davranmaları çeşitli tehlikelerle yüz yüze gelmelerine neden olur. Çıkılmayacak yüksek bir yere çıkar, evden çok uzaktaki yerlere yalnız başına gider ya da kesici aletlerle oynayabilirler. Tüm bu belirtiler çocuğun sosyal uyumunu bozar. Kısacası bu çocuklar kendilerini kontrol etmedeki güçlükleri nedeniyle nerede durmaları gerektiğini bilemezler.
İşte, 3-4 yaşlarında iken saatlerce televizyon izleyen ya da blgisayar oyunu oynayan çocukların büyük bir bölümü 7 yaşına geldiklerinde hiperaktif olmaktadırlar. küçük yaşta iken sürekli bilgisayarlarla meşgul olan çocukları genelde anne ve babalar taktir ederler ve çevrelerine bunu böbürlenerek anlatırlar ve çocuklarının sanki normal üstü bir zeka ve yeteneğe sahip olduğunu düşünerek bundan çok memnun olurlar. Halbuki çocuklarını bekleyen tehlikeden tamamen habersizdirler.
Bu yüzden 2 yaşından küçük çocuklara kesinlikle televizyon izlettiirilmemelidir. Onları televizyonun karşısında koyarak, çizgi film izlesin de sesini kessin ben de biraz nefes alayım tarzındaki yaklaşımlar son derece zararlıdır. çocuk ne kadar küçükse görsel teknolojinin verdiği zarar o kadar fazladır. Kesinlikle şurası bilinmeledir ki, 2 yaşında ki bir çocuk asla televizyon izlememeli, 3 yaşında ki çocuk en fazla 1 ya da 1,5 saat, ,4 yaşında ki ise en fazla 2 saat kadar ekran başında durmalıdır.
Görsel teknoloji, çocuklarda beyin merkezleri arasında ki iletişimi ve koordinasyonu bozarak, düşüncenin ve hareketin odaklanmasına ve yoğunlaşmasına engel olmaktadır. Tabi bunun doğal sonucu da Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği Sendromudur. Eğer küçük çocuklarınızın ilerde hiperaktif bireyler haline gelmesini istemiyorsanız onları televizyondan ve bilgisayarlardan uzak tutunuz..
Dr.Mehmet Yavuz
REEM Nöroloji Merkezi

Share.

About Author

Leave A Reply