Topuk dikeni tedavisi nasıl yapılır?

0

Topuk dikeni tedavisi nasıl yapılır?

Ekseri yoğun çalışma temposuna sahip olan ya da sürekli ayakta çalışmak zorunda kalan kişilerin yaşadığı bir sağlık sıkıntısı olan topuk dikeni, günümüzde birçok bireyde husule gelmektedir. Topuk dikeni oluşum sürecini tamamladığı zaman, hasta bilhassa da sabahları yataktan kalkınca ya da uzun süre dinlendikten sonra attığı ilk adımda şiddetli bir ağrı yaşamaktadır. Topuk dikeninin tedavi edilmemesi durumunda bireyler daha ciddi sıkıntılarla karşılaştıkları gibi, çalışma kapasitelerinde de düşüş meydana gelir. Topuk bölgesinden başlayan, ayak parmaklarının taban kısmında yapışmış bir vaziyette bulunan tendonların gerilmesi, zorlanmaya maruz kalması ve aşırı yük binmesi nedeniyle hasara uğraması sonucu husule gelen topuk dikeni, bakın nasıl tedavi ediliyor.
Topuk dikeni tedavisi
Tendonların hasara uğraması ve vücudun bu hasarı gidermeye çalışması sebebiyle oluşan inflamasyon alanının bir süre sonra sertleşmesi ve kemik dokuyu alması topuk dikeninin tamamen oluşma demektir
Bu ağrı gün içerisinde sıklıkla husule gelerek can yakıcı bir vaziyet alır.
Aşırı kiloya sahip olanlar, sert zeminde ayakta çalışanlar, ayak yapısı düz ve yayvan olanlar, sert baldır kasları bulunanlar ve çok yüksek ayak kavisi bulunanlarda bu sorunla karşılaşmaktadır. Uzmanlar topuk dikeni tedavisi için, istirahat edilmesini, ağrılı bölgeye günde 3 kez yirmişer dakika buz uygulanmasını, ağrı kesici ilaçlar kullanılmasını ve evde topuk dikeni egzersizleri yapılmasını önermekteler.

Son dönemlerde topuk dikeninin tedavisi için ESWT tedavi yöntemi kullanımı uygun görülmektedir. Bu tedavi yöntemi topukta kemikleşen yapının erimesini, hasara uğramış olan tendon ve dokuların rejenerasyonunu sağlamaktadır. Böylece uygulama bölgesinde organ kanlanması artacak ve söz konusu sorun zamanla yitip gidecektir.
Aşırı kiloya sahip olanların kilo problemlerinden kurtulması, topuk dikeni tedavisi için önemli bir husustur.

Bir önceki yazımız olan Elde kızarıklık nedenleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: ayhan ercan topuk dikeni tedavisi, topuk dikeni tedavisi nasıl yapılır, ayhan ercan topuk dikeni, Topuk dikeni gecmesi icin ne yapılmalı, topuk kızarıklığı sebepleri

Share.

About Author

Leave A Reply