Yüksek kolesterolün nedenleri

0

Yüksek kolesterolün nedenleri
Yüksek kolesterol beyin, kalp, bağırsak, kas, karaciğer, sinir gibi vücudun pek çok organlarını etkilemektedir.
Yağ benzeri bir madde olan kolesterol, gerek vücut tarafından sentezlenerek gerekse de beslenmede aşırı et tüketiminden kaynaklı olarak kanda fazla miktarda bulunduğu zaman yüksek kolesterol hastalığı husule gelmektedir. Kanda yüksek kolesterol bulunması istenen bir durum değildir. Ancak bunu yapabilmesi için az miktarda olması yeterlidir. Peki yüksek kolesterol neden olur? Yüksek kolesterol hastalığına yol açan nedenler nelerdir?
Yüksek kolesterol nedenleri
Kolesterolün asıl görevi hormon, D vitamini ve safra asitlerini üretmektir
Kanda fazla miktarda kolesterol bulunması kan damarlarını tıkar, damarların sertleşmesine yol açar ve organlara yayılarak hastalık oluşturur.

Yüksek kolesterol hastalığının nedenleri arasında ise kalıtımsal faktörler, tüketilen besinler, cinsiyet, kilo, yaş, sigara kullanımı ve stres gibi pek çok faktör yer alıyor. Eğer ki ailede kalp krizi, koroner arter hastalığı veya kalp krizine bağlı ölüm öyküsü varsa bu kişilerin yüksek kolesterol hastası olma riskleri yüksektir. Et, peynir gibi hayvansal gıdaların ve hazır gıdaların aşırı tüketimi de yüksek kolesterole yol açar.
Kilolu kişilerin kanlarında kolesterol ve trigliserid miktarları çok yüksek olmaktadır. Menopoz sonrası kadınlar yüksek kolesterol hastası olmaya meyilli hale gelir.
Bir önceki Sağ gözün seğirme nedenleri başlıklı konumuzda sol gözde seğirme nedenleri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: kolestrol segırme

Share.

About Author

Leave A Reply