Bel de yağ bezesi ameliyatı nasıl yapılır?

0

Bel de yağ bezesi ameliyatı nasıl yapılır?

Belde bulunan yağ bezesinin ameliyatı için daha çok lokal anestezi yöntemi kullanılmaktadır ve birkaç saat içinde sorun uzman cerrahlar tarafından ortadan kaldırılmış olur.
Çoğumuzun yakındığı sağlık problemlerinden birisi olan belde yağ bezesi, eğer çok miktarda ve sancılı belirtilere sebep oluyorsa ameliyat ile çıkartılması şarttır, aksi durumda belde yağ bezesi için bir işlem yapmaya gerek yoktur. Tek tek her bir yağ bezesine lokal anestezi uygulamak zor ise, genel anestezi altında ameliyat yapılır.

Yağ bezesi ameliyatı

Anestezi uygulamasından sonra yağ bezesinin sütüne küçük bir kesi atılır ve önce yağ bezesinin çeperi sonra da tüm yağ bezesi çıkartılmaktadır.

Peki yağ bezesi ameliyatı nasıl yapılır,

Yağ bezesi ameliyatı sonrası neler olur?

Belde yağ bezesi

Belde yağ bezesi ameliyatı esnasında eğer vücutta çok fazla yağ bezesi mevcutsa yağ bezelerinin her birine tek tek lokal anestezi uygulanmaktadır. Özellikle de sayıca 10’dan fazla oldukları durumda bu işleme gerek duyulur
Son olarak ise yapılan kesi dikişle kapatılır. Genellikle kesi 2 cm ya da 5 cm’liktir. Dikiş atıldıktan yani yağ bezesi ameliyatı sonrasında stabil yara tedavisi uygulanır. Gerek görülürse antibiyotik tedavisi uygulanır. Ameliyat sonrası hastanın şiddetli olmayan hafif ağrıları olabilir.

Bir önceki yazımız olan Beyni dinlendirmek için ne yapmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Share.

About Author

Leave A Reply