Hamilelikte oruç tutmak kimler için zararlıdır?

0

hamilelikte-oruc-tutmakKalp, damar ve kalıtsal hastalıklar yaşayanların, daha önce düşük tehlikesi geçiren gebelerin kesinlikle oruç tutmaması önerilirken, bebeğin gelişiminde bir sorun gözleniyor ise, doktor uygun görmüyor ve anne adayı bünyesinde sistemik bir hastalık içeriyor ise kesinlikle oruç tutması hem bebeğin hem de kendisinin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. . .
Bir önceki Gebeliği önlemek için yanlış yöntemler başlıklı konumuzda cinsel hastalıklar, Cinsel Sağlık ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek hakkında bilgiler sunulmuştu.
.
Özellikle hamilelik döneminde anne adayı daha fazla enerji tükettiğini için sağlıklı beslenmesi ve vitamin içeren besinler tüketmesi gerekirken, vücudun dirençli olamadığı anlarda orucun tutulmaması önerilmektedir.Genelikle ve özellikle yeni anne adaylarında bulantı, kusma, mide ekşimesi ve mide yanması gibi yakınmalar olacağından ve bu yakınmaların anne adayının ibadetini olumsuz etkileyeceğinden dolayı yeni hamilelerin pekte oruç tutması önerilmemektedir.

Gebelik dönemindeki şikayetlerin oruç tutulması halinde daha sık bir şekilde seyir edebileceğini sizlere hatırlatmamız gerekirken, bu gibi durumların gözlenildiği taktirde hem anne hem de bebek sağlığı için oruç tutulmaması önerilmektedir

Share.

About Author

Leave A Reply