Kronik faranjit neden olur?

0

Kronik faranjit neden olur?

Ağız ve burun boşluğunun arka bölgesinde bulunan ve ağzı iyice açtığımız zaman gözle de görülebilen farinks kısmında mütenevvi nedenlerden dolayı iltihaplanma husule gelmesi faranjit hastalığı olarak tanımlanmaktadır.
Kronik faranjit nedenleri
Kronik faranjit hastalığının nedenleri mikrop ve virüslerdir. Boğaza yerleşen ve bulaşıcı bir boğaz enfeksiyonuna sebep olan mikrop ve virüslerin uzun süredir o bölgede yer alması ve çok fazla rahatsız edici şikayetler ortaya çıkartmamasına kronik tip deniyor. Daha çok kış aylarında görülen faranjit hastalığının akut ya da kronik olarak meydana gelmekte ve bu makalemizde de sizlere kronik faranjit belirtileri hakkında bilgiler sunmaktayız. Kronik faranjit neden olur? Neler kronik faranjit hastalığına yol açar, buyurun yazımızın devamından öğrenelim
Eğer şikayetler geçici ve ağır bir şekilde seyir ediyorsa, bu durumda akut faranjitten bahsedilir. Uzun süren ve rahatsız edici boyutta olmayan şikayetlerin varlığı söz konusu olduğu zaman faranjit kronikleşmiş demektir.

Kronik bronşit sebepleri arasında gösterilen mikrop ve virüsler toza ve ısıya karşı hassasiyet gösterir. Sigara ve alkol kullanımı, alerji, geniz akıntısı, kuru hava gibi boğazı tahriş eden bu tür etkenler kronik faranjiti tetikler. Aşırı sıcak ya da çok soğuk yiyecek ve içecekleri tüketmek de kronik bronşit hastalarında rahatsızlığın şiddetini arttırır. Bunların yanı sıra bademcik iltihabı ve asitli içeceklerde kronik bronşit nedenleri arasında gösterilmektedir.
Bir önceki Diş sağlığı için ne yapmalıyız? başlıklı konumuzda diş sağlığı nasıl korunur hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: faranjit, sıcak içecek farenjiti tetikler mi, bebeklerde faranjit neden olur, boğaz kronik faranjiti, faranjit burun neden sizlar

Share.

About Author

Leave A Reply