NEDEN BAZI İNSAN BENCİL, BAZILARI FEDAKAR OLUYOR

0

NEDEN BAZI İNSAN BENCİL, BAZILARI FEDAKAR OLUYOR

Bilim adamları, insan beyninde bir insanın “bencil” ya da “fedakar” olup olmadığını gösteren bir bölüm bulunduğunu açıkladılar.

Amerikalı bilim adamları, “karşılık beklemeksizin diğer insanlara yardım etme eğilimi” olarak tanımlanan fedakarlığın, beynin “posterior superior temporal sulcus” bölgesiyle bağlantılı olduğunu saptadılar.
Fedakarlık ölçüsünü saptamak için, deneklerden (bir yardım kuruluşu veya kendileri için para kazandıkları) bilgisayar oyunları oynamaları istendi. Bunun yanı sıra deneklere fedakarca veya bencilce davranışları hakkında sorular soruldu. Duke Üniversitesi Tıp Merkezi bilim adamları, 45 gönüllü üzerinde fMRI ile beyin taraması yaparak, beynin belli bir bölgesindeki faaliyetin fedakarlık tutumunu gösterdiğini tespit etiler. Bu esnada deneklerin beyin taramaları yapıldı

Araştırma ekibinin başkanı Scott Huettel, “Beynin bu bölgesinin görevini anlamak, ille de Rahibe Therasa gibi insanları neyin harekete geçirdiğini tam olarak anlamamızı sağlamasa da araştırma, fedakarlık gibi önemli bir toplumsal davranışın kökenleri konusunda ipucu verebilir” dedi. Araştırmanın önemli sonuçları olabileceğini belirten bilim adamları, bundan sonra beynin bu bölgesinin yaşamın ilk yıllarında gelişimini araştırmaya çalışacaklarını belirttiler. Bilim adamları, buradan elde edecekleri bilginin, fedakarlık eğiliminin nasıl ortaya çıktığını saptamada yardımcı olabileceğini söylediler.
KAYNAK: http://www.hurriyet.com.tr/

Share.

About Author

Leave A Reply