Tomografi kanser yapar mı?

0

Tomografi kanser yapar mı?
İngiltereli bilim adamlarını araştırması sonucunda ortaya çıkan tomografinin radyasyon yayması gerçeği, sağlıklı olan insanların tomografi çekilmesinin engellenmesine yol açtı. Hastalıklara erken tanı konulmasında son derece yararlı bir cihaz olan tomografi, gereğinden fazla kullanılmadığı müddetçe kanser riski taşımıyor.

Uzmanlar, tomografinin yalnızca önemli rahatsızlıkların teşhisini koymakiçin çekilmesi gerektiği konusunda önerilerde bulunuyorlar.
Tomografi kansere yol açıyor mu?
İngiliz uzmanlar, tomografi kansere yol açıyor mu sorusuna, yılda dört kereden fazla çekilmemek şartıyla tomografinin kansere yol açmayacağını söylediler. Vücudun incelenen bölgesinin kesitsel görüntüsünü oluşturmaya yönelik radyolojik bir teşhis yöntemi olan tomografi, bizim ülkemizde de çok yaygın olarak kullanılan bir cihazdır.
Yapılan ilmi araştırmalar neticesinde tomografi cihazlarının gereğinden çok fazla miktarda radyasyon yayması, akıllara tomografi kanser mi yapıyor, sorununu getirdi
Yıl içerisinde gereğinden çok fazla tomografi çekilmesi, kanser olma riskini tetiklemekte olduğunu lütfen aklınızdan çıkartmayın.

Bir önceki yazımız olan Tekrarlayan göğüs kanseri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: tomografi kanser yapar mı

Share.

About Author

Leave A Reply